فرهنگ و هنر

5 سریال جذاب کره ای مرتبط با دونگی که بعد از اتمام دونگی باید ببینید!

5 سریال جذاب کره ای مرتبط با دونگی: در این جا بهترین سریال‌های کره‌ای را معرفی می‌کنیم که از زوایای مختلف به ماجراهای دوران زندگی «دونگی» و اطرافیان و نزدیکان او پرداخته‌اند. از سریالی با محوریت شخصیت دشمن دونگی یعنی «بانو جانگ» گرفته تا سریالی که ماجرای پسر دونگی را دنبال می‌کند. با بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی اهل فان همراه باشید.

داستان سریال «افسانۀ دونگی» اگرچه آمیخته با تخیل نویسندۀ فیلمنامه است، اما در اصل بر اساس ماجراهایی ساخته شده که حدود 300 سال قبل در دربار پادشاه سوکجونگ روی دادند. سوکجونگ نوزدهمین فرمانروای سلسلۀ جوسئون بود که بیش از 40 سال حکومت کرد.

به نقل از فرادید در طول این مدت وقایع مختلفی رخ داد که برخی از آن‌ها را در سریال «دونگی» دیده‌ایم؛ از اعدام یکی از همسران امپراتور به اسم «بانو جانگ» گرفته تا روابط مختلف میان جناح‌های سیاسی و همینطور درگیری‌های سیاسی بر سر مسئلۀ جانشینی.

5 سریال جذاب کره ای مرتبط با دونگی

در این جا 5 سریال کره ای جذاب مرتبط با دونگی را معرفی می‌کنیم که همگی از زوایای مختلف به ماجراهای این دوره از تاریخ کره پرداخته‌اند. از سریالی با محوریت شخصیت بانو جانگ گرفته تا سریالی که ماجرای پسر دونگی را دنبال می‌کند.

قمارباز-سلطنتی-The-Royal-Gambler

1. قمارباز سلطنتی (The Royal Gambler)

سریال «قمارباز سلطنتی» روایتی آمیخته با تخیل و افسانه از وقایعی است که در مسیر پادشاه شدن یی‌گئوم (پسر دونگی) اتفاق می‌افتند؛ این سریال همچنین اشاره‌ای به ماجرای شورشی دارد که در ابتدای به تخت نشستن یی گئوم توسط یکی از جناح‌های سیاسی به راه افتاد. این جناح سیاسی معتقد بودند که یی گئوم به دلیل جایگاه طبقاتی پایینی که مادرش داشته، نمی‌تواند جانشین مشروع و قانونی پدرش یعنی امپراتور سوک‌جونگ باشد.

اصل داستان سریال بر محور یک بازی قمار می‌چرخد؛ قماری میان یکی از معروف‌ترین قماربازان کره به اسم دائه گیل از یک طرف و شاهزادۀ جوان یعنی یی‌گئوم از طرف دیگر. دائه گیل در این بازی بر سر جان خودش قمار می‌کند و شاهزاده نیز کل پادشاهی جوسان را به عنوان گرو در این قمار به میان آورده است.

در همین حال پای دختر جوانی به اسم دام‌سئو به ماجرا باز می‌‌شود که به دلایلی تنها هدف زندگی‌اش انتقام گرفتن از شاهزاده است. شخصیت چوی سوک بین یا دونگی نیز به عنوان مادر شاهزاده، یکی از شخصیت‌های اصلی سریال به حساب می‌آید.

جانگ-اوک_جونگ،-زندگی-با-عشق-Jang-Ok-jung-Living-by-Love

2. جانگ اوک‌جونگ، زندگی با عشق (Jang Ok-jung, Living by Love)

در سریال «افسانه دونگی»، شخصیت «بانو جانگ» مهم‌ترین «ضدقهرمان» داستان بود که در نهایت به خاطر توطئه‌هایش به اعدام محکوم شد. اما در سریال «زندگی با عشق» بانو جانگ شخصیت اصلی و محوری داستان است. این سریال زندگی پرتلاطم جانگ اوک جونگ (با بازی کیم ته هی) را دنبال می کند که کار خود را به عنوان یک «طراح لباس» آغاز می‌کند و به جایگاه همسری امپراتور می‌رسد.

آنچه که این سریال را به یک مورد تقریبا استثنایی تبدیل می‌کند زاویۀ دید متفاوتی است که برای روایت داستان انتخاب کرده است. در حالی که بانو جانگ در سریال «دونگی» یک شخصیت تقریبا شرور و بدخواه است، اما در این سریال او یک قهرمان عاشق است که هر کاری انجام می‌دهد فقط برای حفظ شرافت خانوادگی و عشق به پادشاه است.

نکتۀ جالب‌تر اینکه شخصیت دونگی در این سریال، بر خلاف سریال «افسانۀ دونگی»، بیشتر به یک دختر مکار و موذی شبیه است که به نوعی به یک مزاحم در زندگی عاشقانۀ بانو جانگ تبدیل شده است. ملکه اینهیون هم در اینجا دیگر آن شخصیت فرشته‌خوی سریال دونگ‌یی نیست بلکه یک اشراف زادۀ مغرور است که ملکه بودن را حق خودش می‌داند و هیچ شریکی را تحمل نمی‌کند.

5 سریال جذاب کره ای مرتبط با دونگی-سریال هائچی

3. هائچی (Haechi)

سریال هائچی که فیلمنامۀ آن را کیم یی یانگ یعنی نویسندۀ فیلمنامۀ سریال «دونگی» نوشته است، روایتی از ماجرای به قدرت رسیدن یی‌گئوم پسر دونگی است.

شخصیت‌های اصلی این سریال چهار نفر از طبقات مختلف اجتماعی هستند که هدف مشترکشان رساندن شاهزاده یی‌گئوم به پادشاهی و اصلاح سیستم ادارۀ بازرسی سلطنتی است. یکی از این چهار نفر خود شاهزاده یی‌گئوم است؛ او با وجود اینکه یک شاهزادۀ باهوش است، اما به دلیل طبقۀ اجتماعی پایین مادرش، از سوی درباریان به عنوان کسی که استحقاق جانشینی را دارد شناخته نمی‌شود.

نفر دوم یئو جی است؛ یک کارآگاه زن در ادارۀ بازرسی که تسلط زیادی به هنرهای رزمی و زبان‌های خارجی دارد. نفر سوم باک مون سو است؛ مردی ظلم‌ستیز که برای کمک به مردم فقیر وارد قصر می‌شود و در امتحان مقام افسر بازرسی شرکت می‌کند. و نهایتا نفر چهارم دال مون است که در قالب یک گدای دلقک، شبکه‌ای از خبرچینان را در سراسر پایتخت اداره می‌کند.

ملکه-اینهیون-Queen-Inhyeon

4. ملکه اینهیون (Queen Inhyeon)

این یکی از قدیمی‌ترین سریال‌های کره‌ای دربارۀ ماجراهای دونگی است که در سال 1988 (1367 شمسی) ساخته شد؛ سریالی که با وجود برخی جنبه‌های ضعیف و ابتدایی‌اش، رگه‌هایی از جذابیت سریال‌های جدید کره‌ای را نیز در خود داشت.

سریال «ملکه اینهیون» اگرچه شیوۀ روایت خاص خود را دارد و با تمرکز بیشتری بر گذشتۀ «بانو جانگ» ساخته شده است، اما تقریبا همان داستانی را روایت می‌کند که 22 سال بعد دوباره در سریال دونگی روایت می‌شود.

در سریال «ملکه اینهیون» نیز شخصیت دونگی حضور دارد و نهایتا خود اوست که با هوش و کنجکاوی خودش متوجه می‌شود که بانو جانگ علیه ملکه اینهیون دست به توطئه زده است. در این سریال ایفای نقش دونگی به عهدۀ کیِئون می‌ری (Kyeon Mi-ri) بوده است؛ بازیگری که مخاطبان ایرانی چهرۀ او را با نقش بانو چوئی در سریال «جواهری در قصر» و نقش مادر تسو و یونگ‌پو در سریال «جومونگ» به یاد می‌آورند.

ملکه-و-من-Queen-and-I

5. ملکه و من (Queen and I)

این سریال ترکیبی دیدنی از تخیل و تاریخ است که سفر در زمان را با ماجراهای دوران سلسلۀ چوسئون پیوند می‌زند. ماجرای سریال دربارۀ اخراج ملکه اینهیون از قصر و تلاش یک اشراف‌زاده برای بازگرداندن اوست. اما این اشراف زاده در مسیر تلاش خود به شکلی معجزه‌آسا به زمان حال می‌آید و در کرۀ امروزی با زن بازیگری ملاقات می‌کند که از قضا در یک سریال تاریخی نقش «ملکه اینهیون» را به عهده گرفته است.

در سریال «ملکه و من» شخصیت دونگی حضور ندارد اما برخی از شخصیت‌های اصلی سریال «افسانۀ دونگی» مثل پادشاه سوکجونگ، بانو جانگ و ملکه اینهیون حضور دارند.

برایتان جالب خواهد بود:

تصاویر خانوادگی مهدی باقربیگی نوجوان قصه های مجید کنار زن و فرزندانش

کتایون امیرابراهیمی صاحبخونه سریال من یک مستاجرم+ عکس های جوانی با لباس قرمز

تغییر قیافه ریحانه پارسا از ایران تا ترکیه+ زندگی و عکس های شخصی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا