سبک زندگیتناسب اندام

چه زمانی باید میوه بخوریم تا لاغر شویم +باورهای غلط

بهترین زمان خوردن میوه: بر خلاف مقالات آنلاینی که در زمینه‌ تغذیه منتشر شده است، برای میوه خوردن زمان خاصی وجود ندارد. یعنی شما می‌توانید هر زمانی از شبانه‌روز که دوست داشتید میوه بخورید و از مزایای آن برای سلامتی خود بهره‌مند شوید. اگر درگیر دیابت هستید یا در فکر کاهش وزن، مصرف میوه بهترین کار برای شما است. خیلی از مقالات ادعا کرده‌اند که مصرف میوه با معده‌ خالی، همراه با غذاهایی خاص یا در بعدازظهر اشتباه است اما هنوز هیچ مدرک علمی‌ای برای این ادعا پیدا نشده است.

در این مطلب سبک زندگی از سری مطالب بخش تناسب اندام مجله خبری اهل فان ضمن بررسی بهترین زمان خوردن میوه، ۴ باور غلط عمومی درباره‌ زمان مصرف میوه را همراه با راه‌های زمان‌بندی مصرف میوه برای کاهش وزن و مدیریت دیابت را مطالعه خواهیم کرد.

بهترین زمان خوردن میوه

همان طور که اشاره شد باورهای غلط بسیاری در زمینه میوه خوردن وجود دارد که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد. همچنین به این نکته اشاره خواهیم که اساساً برای کاهش وزن چه زمانی باید از میوه استفاده کنیم.

بهترین زمان خوردن میوه 1

باور غلط اول: بعدازظهر زمان مناسب برای مصرف میوه است

بعضی از منابع می‌گویند مزایای سلامتی خوردن میوه در بعدازظهر بیشتر از مصرف آن در صبح است. بعضی دیگر هم می‌گویند بهترین زمان صبح است و میوه را باید همراه با یک لیوان آب خورد. این در حالی است که هیچ مدرک علمی درباره‌ی این دو ادعا وجود ندارد. البته مصرف یک میان‌وعده با قند بالا در بعدازظهر می‌تواند با افزایش سطح قند خون دستگاه گوارش را فعال نگه دارد و ممکن است طرفداران مصرف میوه در بعدازظهر بر همین اساس این ایده را بیان کرده باشند.

این در حالی است که تمام غذاهای حاوی کربوهیدرات باعث افزایش قند خون می‌شوند و ساعت مصرف آن‌ها تاثیر چندانی بر میزان اثرگذاری‌شان ندارد. دستگاه گوارش همیشه آماده است تا به محض مصرف غذا فعالیت خود را شروع کند. انتخاب میوه به عنوان میان وعده یک انتخاب عالی است. میوه‌ها سرشار از فیبر و کربوهیدرات‌های پیچیده هستند و هضمشان بیشتر از کربوهیدرات‌های ساده، مثل نان سفید، طول می‌کشد. این موضوع باعث می‌شود مدت زمان بیشتری سیر بمانید و در نتیجه در طول روز به سراغ میان وعده‌های ناسالم نروید.

طیف وسیع ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در میوه‌ها هم می‌تواند در افزایش میزان سلامتی شما موثر باشد. مصرف میوه با چربی یا پروتئین سالم می‌تواند تعادل غذایی و انرژی پایدارتری را فراهم کند. شما می‌توانید میوه را همراه با یک مشت کوچک آجیل، دانه‌های مغذی یا آووکادو به عنوان یک میان‌وعده‌ کامل مصرف کنید.

بهترین زمان خوردن میوه 4

باور غلط دوم: قبل از خواب نباید میوه خورد

خوردن یک وعده‌ غذایی قبل از خواب می‌تواند چرخه‌ی خواب را مختل کند اما مصرف میوه در این ساعات، نسبت به غذاهای کامل و پیچیده، اختلال کمتری در چرخه‌ خواب ایجاد می‌کند. طبق اعلام بنیاد ملی خواب هضم بعضی از غذاها نیازمند فرآیندهای کامل گوارشی است و به همین دلیل مصرف آن‌ها در ساعات پایانی روز می‌تواند چرخه‌‌ی خواب را مختل کند. آن‌ها توصیه می‌کنند افراد از مصرف غذاهای حاوی قند فرآوری شده، به دلیل افزایش و کاهش سریع سطح انرژی بدن، قبل از خواب پرهیز کنند.

پس انتخاب میوه به عنوان میان وعده‌ی قبل از خواب می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. خوردن یک موز قبل از خواب می‌تواند پتاسیم کافی برای جلوگیری از گرفتگی ماهیچه‌ها در طول شب را فراهم کند. همچنین میوه‌های حاوی میزان زیاد منیزیم مثل زردآلو و خرمالو می‌تواند خواب آرام‌تری را برای شما به همراه داشته باشد.

بهترین زمان خوردن میوه 5

باور غلط سوم: با معده خالی میوه بخورید

بعضی از افراد معتقدند مصرف میوه با معده‌ خالی باعث جذب بهتر و بیشتر مواد مغذی و ویتامین‌ها می‌شود و در نتیجه فواید سلامتی بیشتری برای آن‌ها دارد. این باور غلط ریشه در مقالات زرد وب‌سایت‌های غیرمعتبر دارد. آن‌ها می‌گویند خوردن میوه همراه با غذا باعث کندتر شدن فرآیند هضم شده و در نتیجه غذا طولانی‌تر از حالت عادی در معده می‌ماند. پوسیده و تخمیر شدن غذا در این مدت باعث ایجاد گاز شده و نفخ و ناراحتی گوارشی را با خود به همراه دارد.

درست است که میوه باعث کند شدن عملیات هضم می‌شود اما میوه‌ها سرشار از فیبر هستند و می‌توانند غذا را راحت‌تر در طول دستگاه گوارش حرکت دهند. فیبر بخش مهمی از تمام رژیم‌های غذایی است و باعث تقویت و بهبود سلامت روده می‌شود. همچنین هضم کندتر به شما کمک می‌کند مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید.

حتی اگر میوه مدت بیشتری در معده باقی بماند امکان رشد بیش از حد باکتری‌ها وجود ندارد؛ این از قابلیت‌های خاص معده است. میوه‌ها شانس پوسیدگی ندارند و اغلب میکروارگایسم‌ها نمی‌توانند در اسید معده رشد کنند. البته این توضیحات شامل افراد مبتلا به مشکلات گوارشی نمی‌شود پس اگر شما از این دسته از افراد هستید حتما برای زمان و شکل مصرف میوه با پزشک متخصص مشورت کنید.

بهترین زمان خوردن میوه 2

باور غلط چهارم: افراد دیابتی میوه را با فاصله از غذا بخورند

اغلب مردم باورد دارند که بهترین زمان برای مصرف میوه در افراد مبتلا به دیابت ۱ تا ۲ ساعت قبل یا بعد از غذا است. همانطور که گفتیم عموم مردم فکر می‌کنند مصرف میوه همراه با غذا در هضم اختلال ایجاد می‌کند و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اختلال در دستگاه گوارش افراد مبتلا به دیابت شود.

باید بدانید این موضوع از نظر علمی اثبات نشده است و مصرف میوه هیچ اختلالی در فرآیند هضم ایجاد نمی‌کند. همچنین مصرف میوه تنها راه ورود قند به جریان خون افراد مبتلا به دیابت است و آن‌ها می‌توانند با مصرف میوه همراه با غذاهای مختلف میزان قند خون خود را به خوبی افزایش دهند. ترکیب میوه‌ها همراه با غذاهای حاوی پروتئین، فیبر یا چربی می‌تواند بهترین اتفاق برای دستگاه گوارش فرد مبتلا به دیابت باشد.

تحقیقات نشان داده است که پروتئین، فیبر و چربی به معده کمک می‌کند غذا سریع‌تر از روده‌ی کوچک بگذرد و مقادیر کمتری قند جذب شود؛ در نتیجه تاثیر چشمگیری بر سطح قند خون دارد. همچنین مشخص شده است که فیبر محلول می‌تواند افزایش قند خون را کاهش داده و برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید باشد.

بهترین زمان خوردن میوه 3

چه زمانی میوه بخوریم تا لاغر شویم؟

هیچ زمان‌بندی کلی و معجزه‌آسایی برای مصرف میوه با هدف کاهش وزن وجود ندارد اما به صورت کلی به دلیل وجود فیبر بالا در میوه‌ها، مصرف آن‌ها می‌تواند مدت بیشتری احساس سیری ایجاد کند. در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد اعلام شد که یک رژیم غذایی حاوی فیبر زیاد می‌تواند به افراد کمک کند تا غذای کمتری مصرف کنند.

دریافت کالری کمتر باعث کاهش وزن می‌شود و در نتیجه افرادی که قصد کاهش وزن دارند بهتر است از میوه در رژیم غذایی‌شان استفاده کنند. خوردن میوه‌های مغذی و کم‌کالری قبل از غذا ممکن است باعث ایجاد احساس سیری در افراد شود و در نتیجه از پرخوری یا مصرف میان وعده‌های ناسالم جلوگیری می‌کند.

بهترین زمان خوردن میوه 6

زمان مصرف میوه برای افراد مبتلا به دیابت

مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود و این موضوع به مرور می‌تواند در طولانی مدت باعث پایداری وضعیت سلامت آن‌ها شود. میوه‌ها حاوی کربوهیدرات‌های مختلف از جمله قند هستند و می‌توانند به صورت مستقیم بر سطح قند خون تاثیر بگذارند. البته میوه‌ها شاخص گلیسمی پایینی دارند، یعنی در مقایسه با مواد غذایی دیگر تاثیر کمتری بر قند خون دارند. اما دلیل ارزشمندتر بودن آن برای افراد مبتلا به دیابت حجم زیاد فیبری است که در خود دارند.

برای کاهش تاثیر میوه‌ها بر قند خون می‌توانید آن‌ها را با سایر مواد غذایی حاوی پروتئین یا چربی مصرف کنید. فیبر میوه می‌تواند ورود قندها به روده‌ی کوچک را کند کنند. اگر میوه را به صورت جداگانه، یعنی بدون ترکیب با مواد غذایی دیگر، مصرف کنید در زمان کوتاهی میزان زیادی از قند وارد خون می‌شود. پس حتما میوه را با پروتئین یا چربی سالم مصرف کنید. برای پیدا کردن ترکیب‌های مناسب با وضعیت بدنی خود حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

سخن پایانی

میوه‌ها حاوی مواد مغذی مفید، فیبر، انواع ویتامین و مواد معدنی هستند و همین موضوع آن‌ها را به غذایی مفید برای بدن تبدیل کرده است. باورهای غلط زیادی درباره‌ی بهترین زمان مصرف میوه وجود دارد، باورهایی که هیچ پشتوانه‌ی علمی معتبری ندارند. به طور خلاصه باید بدانید که هیچ زمان مناسب یا نامناسبی برای مصرف میوه وجود ندارد پس به راحتی و در هر زمانی که مایل بودید می‌توانید میوه بخورید. البته اگر رژیم غذایی کاهش وزن دارید یا مبتلا به دیابت هستید باید برای برنامه‌ریزی مصرف میوه با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

برایتان جالب خواهد بود:

برای داشتن بدنی سالم و خوش فرم این ۱۰ روش ساده برای کاهش وزن را انجام دهید

8 روش ساده و علمی برای آب کردن چربی شکم و پهلوها مخصوص خانم ها+روش انجام

کاهش وزن در یک هفته: با این برنامه تا ۸ کیلو در یک هفته لاغر شوید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + دو =

دکمه بازگشت به بالا