سبک زندگیرابطه و ازدواج

فواید آغوش گرفتن: با بغل کردن، این ۱۰ اتفاق در بدن تان رخ می دهد!

فواید آغوش گرفتن را نمی‌توان انکار کرد. اگر تا به حال احساس کرده‌اید که مانند گرسنگی نیاز به لمس و بغل کردن دارید، حرف بی ربطی نزده‌اید. این مطلب سبک زندگی از سری مطالب رابطه و ازدواج سایت اهل فان شما را با فواید عجیب این حس ارزشمند آشنا میکند.

۱. کاهش اختلافات زن و شوهری

مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند باعث کاهش دعوا بین زن و شوهر شود. محققان با مطالعه بیش از 400 بزرگسال به این نتیجه رسیدند ، زوج هایی که در همان روز دعوا یکدیگر را در آغوش می گرفتند، دعوایشان تاثیر منفی کمتری بر روحیه آنها در روز بعد می گذاشت.

فواید آغوش گرفتن، محققین دریافتند که در آغوش گرفتن می تواند اثرات منفی درگیری بین زوجین را کاهش دهد و باعث می شود زوجین با وجود اختلاف نظر رابطه ای مثبت را ادامه دهند و در حل تعارض و اختلافات بهتر عمل کنند.

این هم جالبه: اگر شکمی صاف و سفت می خواهید، این حوراکی ها را بخورید و تا آخر عمر شکمتان را صاف نگه دارید!

فواید آغوش گرفتن-تقویت سیستم بدنی

۲.تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در آغوش گرفتن کافی می تواند از سرماخوردگی پیشگیری کند. براساس مطالعه ای که سال 2014 روی 404 فرد بزرگسال سالم که در معرض یک ویروس شایع سرماخوردگی قرار گرفتند انجام شد ، مشخص شد افرادی که بیشتر دیگران را در آغوش کشیده بودند کمتر مریض شدند یا علایم آن ها کمتر بود.

به عقیده محققان، در آغوش کشیدن کافی می تواند باعث افزایش سطح سلولهای ایمنی ، لنفوسیت ها ، ایمونوگلوبولین ها و سایر سلول های سیستم ایمنی بدن شود.

۳.ایجاد پیوند قوی تر

در آغوش کشیدن باعث می شود افراد احساس نزدیکی بیشتری به هم داشته باشند. تغییرات فیزیولوژیکی که هنگام لمس انسان ایجاد می شود مربوط به تبادل انرژی به شکل الکترون است. هنگام بغل کردن هورمون اکسی توسین نیا هورمون عشق در غده هیپوفیز آزاد می شود که به ما کمک می کند با نوزاد خود ارتباط برقرار کنیم و بین فرزندان و والدین و دوستان و شریک عاطفی احساس عشق و علاقه و آشنایی ایجاد شود.

فواید آغوش گرفتن، بر اساس تحقیقات انجام شده نوزادان تازه متولد شده به به طور مرتب در آغوش گرفته نمی شوند در مراحل بعدی رشد با مشکل روبرو خواهند شد و نوازادنی که از تماس محبت آمیز بیشتری برخوردارند ، پاسخ های مغزی بهتری دارند.

زمانی که سطح اکسی توسین در بدن انسان در هر سنی کاهش پیدا کند ، تمام روابط انسان در هر سن و موقعیتی را به صورت مخرب تحت تاثیر قرار می دهد.

فواید آغوش گرفتن-بهبود رابطه عاشقانه

۴. فواید آغوش گرفتن- بهبود رابطه عاشقانه

هورمون اصلی آزاد شده هنگام ارگاسم ، اکسی توسین است که هنگام نوازش و در آغوش کشیده شدن هم ترشح می شود. لمس فیزیکی و در آغوش گرفتن یکی از مهم ترین عناصر ایجاد اتصال قوی در یک رابطه عاشقانه و زناشویی محسوب می شود.

فواید آغوش گرفتن، لمس جسمی به خصوص در آغوش گرفتن بین زوجین باعث می شود احساس امنیت بیشتری داشته باشند و احساس رضایت بیشتری از رابطه خودشان داشته باشند و بیشتر از شریک زندگی خود حمایت کنند.

این رو هم ببین: از نظر علمی آلت تناسلی مردان چه شکلی جذاب تر است؟

۵. کاهش استرس

زمانی که ناراحت هستید یا درگیر استرس شده اید در آغوش گرفته شدن به شما آرامش میدهد. به عقیده دانشمندان ، حمایت از اطرافیان با در آغوش گرفتن می تواند باعث کاهش تنش در فرد شود و فشار روانی و استرس او را به شدت کاهش دهد.

بعد از یک روز طولانی و خسته کننده ، در آغوش گرفتن عزیزان باعث کند شدن ضربان قلب و آرام شدن مغز می شود.

بغل کردن می تواند باعث ترشح اکسی توسین در بدن و افزایش احساس تعلق نسبت به طرف مقابل شود. بالا رفتن میزان این هورمون در بدن باعث افزایش احساس تعهد زوجین نسبت به یکدیگر می شود و میزان صمیمیت بین زوجین ر افزایش می دهد بنابراین اگر می خواهید احساس تعهد و تعلق شریک عاطفی خود را افزایش دهید ، او را بیشتر در آغوش بگیرید.

اگر یکی از بستگان شما دچار رنج و ناراحتی شده او را در آغوش بگیرید. پشتیبانی از شخص دیگر از طریق لمس کمک زیادی به کاهش استرس و ناراحتی او می کند. در آغوش گرفتن ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بهبود داده و احساس امنیت و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

فواید آغوش گرفتن-کاهش درد و بیماری

۶. کاهش درد و بیماری

کاهش استرس در اثر بغل کردن می تواند برای حفظ سلامتی شما مفید باشد. بررسی که روی 400 بزرگسال انجام شد به محققین نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند احتمال بیماری را کاهش دهد. بغل کردن باعث ترشح اندورفین در بدن می شود که مسیرهای انتقال درد را مسدود کرده و درد را تسکین می دهد همچنین باعث افزایش جریان خون در بافت های نرم بدن و آرام کردن دردهای مزمن می شود.

بغل کردن می توانید از بیماریهایی مثل خارش گلو یا آبریزش بینی جلوگیری کند و با کاهش فشار خون و خستگی به بیماران کمک می کند درد کمتری احساس کنند و کیفیت زندگیشان بهبود پیدا کند.

۷. افزایش نشاط

بغل کردن می تواند میزان ترشح سروتونین در مغز را افزایش بدهد و باعث افزایش شور و نشاط و عزت نفس در فرد شود. افراد افسرده و تنها میزان سروتونین در بدنشان کاهش پیدا می کند. بغل کردن باعث افزایش سروتونین و اندورفین در عروض شده و باعث ایجاد شادی و لذت در فرد می شود و غم و اندوهش را کاهش می دهد. جالب است بدانید که بغل کردن افرادی که به دلیل مرگ عزیزان در انزوا فرو رفته اند را از انزوا در می آورد.

فواید آغوش گرفتن-ضد پیری

8. تاثیر ضد پیری بغل کردن

محققان پیشنهاد می کنند که در آغوش کشیدن به دلیل تاثیر هورمون های احساس خوب ، خاصیت ضد پیری دارد. افزایش ترشح هورمون های اکسی توسین و سروونین باعث خواب بهتر و انتخاب های سالم تر در زندگی می شود که علایم پیری را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: روشهای مخ زدن علمی: عشوه هایی که طرف مقابل رو شل می کنه

۹. افزایش شادی

فواید آغوش گرفتن، به گفته دانشندان هورمون اکسی توسین نقش بسیار زیادی در حفظ روحیه و سلامت به خصوص در زنان ایفا می کند. اکسی توسین باعث کاهش فشار خون و کاهش استرس و کاهش هورمون نوراپینفرین می شود.

مزایای مثبت اکسی توسین در زنان حتی به جنین آن ها هم منتقل می شود. هرچه رابطه فیزیکی بیشتری با شریک عاطفی خود داشته باشید و بیشتر یکدیگر را بغل کنید میزان ترشح اکسی توسین در بدنتان افزایش پیدا کرده و احساس شادی و ثبات عاطفی بیشتری خواهید داشت.

فواید آغوش گرفتن-بهبود خواب

۱۰.بهبود خواب

در آغوش گرفتن قبل از خواب مطمئناً می‌تواند اثرات مثبتی را در شما ایجاد کند. در حالی که اکسی توسین مستقیماً از نظر بیولوژیکی بر کیفیت خواب فرد تأثیر نمی‌گذارد، اثرات کاهش اضطراب آن مطمئناً با بهبود شرایط خواب مرتبط و بر آن موثر است.

همان طور که مشخص است، با در آغوش گرفتن به معنای واقعی کلمه می‌توانید شب‌ها بهتر بخوابید. به عبارت دیگر، وقتی که از حمایت اجتماعی برخوردار هستید، احساس آرامش به شما دست خواهد داد. احساس امنیت در روابط اجتماعی تان می‌تواند برای سلامتی روانی شما بسیار مفید و مطلوب باشد.

در آغوش گرفتن یکی از عزیزان می‌تواند منجر به کاهش کورتیزول (هورمون استرس) شود، زیرا لمس، بخشی از مغز را که به تهدیدات پاسخ می‌دهد، غیرفعال می‌کند. علاوه براین ترشح اکسی توسین اثرات آرام بخش دارد که می‌تواند خواب آرام تری را برای شما رقم بزند.

این مطالب هم جالبه:

رابطه جنسی زیاد در مردان: ۳ خطر جدی رابطه جنسی زیاد در مردان که نمی دانستید!

درخواست رابطه جنسی قبل از ازدواج + دخترا و پسرا مراقب باشین!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا