زیبایی و سلامتخواص گیاهان دارویی

با کمک این ادویه خوشبو، قند خون بالا را کاهش و کنترل کنید!!

زیره سیاه برای کنترل قند خون: این ادویه بسیار پرکاربرد و مفید در آشپزخانه‌ها، علاوه بر طعم دهنده بودن، خواص درمانی فراوانی در طب سنتی دارد. این دانه‌های کوچک، منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر، ویتامین‌ها، و املاح معدنی هستند. استفاده از زیره در رژیم غذایی می‌تواند سلامتی بدن را از طریق فواید متنوعی که ارائه می‌دهد، بهبود ببخشد. افزودن زیره به غذاها نه تنها برای افزایش طعم و عطر آنها مفید است، بلکه به عنوان یک راهکار طبیعی و موثر برای تقویت سلامتی نیز شناخته شده است. در ادامه این مطلب بخش زیبایی و سلامت در مجموعه خواص گیاهان دارویی مجله خبری اهل فان  با خواص زیره سیاه برای کنترل قند خون همراه باشید.

زیره سیاه

زیره دانه‌ای است معطر و ضد نفخ که به‌عنوان ادویه استفاده می‌شود. برگ‌های این گیاه بیست الی سی سانتی‌متر و ارتفاع آن تقریبا پنجاه سانتی‌متر است. میوه این گیاه نیز هلالی شکل و دارای خطوط برجسته به اندازه دو میلی‌متر است. دو نوع زیره در دنیا وجود دارد به نام زیره سبز و زیره سیاه که هر کدام طعم و بوی متفاوتی دارد.

جنس، گونه، نوع اسانس و ترکیبات گیاه خواص زیره سبز با خواص زیره سیاه کاملاً متفاوت است و اثرات دارویی آن‌ها نیز در بعضی موارد تفاوت دارد؛ به همین دلیل میزان مصرف آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. مقدار مصرف خواص زیره سیاه، که در بسیاری از غذاها مصرف می‌شود، می‌تواند ده برابر خواص زیره سبز باشد. بوی متفاوت این دو نوع زیره (سبز و سیاه) نیز به دلیل متفاوت بودن ترکیبات اصلی اسانس آن‌ها است.

طبع‌ زيره‌ سياه‌ خيلي‌ گرم‌ و خشک‌ است‌. زيره‌ سياه‌ داراي‌ خواص‌ مدر، بادشکن‌، مقوي‌، زيادکننده‌ شير، قاعده‌آور، نيرودهنده‌، ضد کرم‌، هضم‌ کننده‌، ضد تشنج‌، قابض‌، معرق‌، مقوي‌ معده‌، قاطع‌ اسپرم‌ است‌. زيره‌ سياه‌ در موارد بلع‌ هوا، نفخ‌ شکم‌، برطرف‌ کردن‌ سوءهاضمه‌، تسهيل‌ هضم‌ غذا، دل‌ پيچه‌ کودکان‌، انگل‌ معده‌ و روده‌، دفع‌ بادهاي‌ کليه‌ و مثانه‌، تنگي ‌نفس‌ و سکسکه‌ نفخي‌ به‌کار مي‌رود.

زیره سیاه برای کنترل قند خون-1

زيره‌ يک‌ داروي‌ سنتي‌ براي‌ رفع‌ سوءهاضمه‌ خصوصا نفخ‌ شکم‌ است‌. عرق زيره‌ يا روغن‌ آن‌ در رفع‌ سوءهاضمه‌ و دل‌ دردهاي‌ کودکان‌ مفيد است‌. زيره‌ داراي‌ خاصيت‌ ضدگرفتگي‌ دارد و براي‌ رفع‌ گرفتگي‌هاي‌ دوران‌ قاعدگي ‌مفيد است‌.

مقوي‌ بدن‌ و چاق‌‌کننده‌ است‌. معده‌ را گرم‌ و تقويت‌ مي‌کند و کرم‌ تنيا را دفع ‌مي‌کند. و اثر قابل‌ ملاحظه‌اي‌ در جلوگيري‌ از ايجاد بادهاي‌ اضافي‌ در روده‌ و درمان ‌اسهال‌ دارد.

دم‌کرده‌ يک‌ قاشق‌ مرباخوري‌ زيره‌ سياه‌ در نيم‌ ليتر آب‌ جوش ‌براي‌ تنبلي‌ اعمال‌ گوارشي‌، بي‌اشتهايي‌، باد يا درد روده‌ مصرف‌ مي‌شود. مصرف دم کرده زيره سياه و يا جويدن آن در رفع و کاهش دردهاي ناشي از قاعدگي، دردهاي روده و بي‌اشتهايي بسيار مؤثر است.

فواید زیره سیاه

زیره، با غنای بی‌نظیر از آنتی‌اکسیدان‌ها، نه تنها به مبارزه با رادیکال‌های آزاد و کاهش آسیب‌های سلولی کمک می‌کند، بلکه در پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند سرطان، دیابت و مشکلات قلبی‌عروقی نیز مؤثر است. مطالعات علمی تأیید کرده‌اند که دانه‌های زیره می‌توانند سطح آنتی‌اکسیدان‌ها در خون را افزایش دهند. علاوه بر آنتی‌اکسیدان‌ها، زیره سرشار از مواد مغذی مانند روی، سلنیوم، منیزیوم، منگنز، فسفر، ویتامین‌های A، C، E و گروه B است، که هر کدام فواید متعددی برای سلامت دارند:

تقویت سلامت گوارش: زیره، با دارا بودن فیبر بالا، در بهبود مشکلات گوارشی مانند نفخ و یبوست مفید است و در کاهش علائم سندروم روده تحریک‌پذیر نقش دارد.

کمک به کاهش وزن: استفاده از زیره در رژیم‌های غذایی می‌تواند به کنترل احساس گرسنگی کمک کند، اشتها را کاهش دهد و به کاهش وزن و توده چربی بدن منجر شود.

مقابله با سرطان: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این ادویه می‌توانند در مقابله با سلول‌های سرطانی، به‌ویژه در کولون، مؤثر باشند و از رشد سلول‌های سرطانی جدید جلوگیری کنند.

زیره سیاه برای کنترل قند خون

تنظیم قند خون: مطالعات نشان داده‌اند که زیره ممکن است به تنظیم سطح قند خون کمک کند و در مدیریت دیابت مفید باشد.

نتایج یک طرح پژوهشی نشان می‌دهد مصرف روزانه پودر زیره سیاه می‌تواند در کاهش قند خون بیماران دیابتی نوع دو مفید باشد. به گزارش ایسنا، دیابت نوع دو یکی از مهمترین و شایع‌ترین بیماری‌های غدد درون ریز در جهان است که همه ساله باعث مرگ تعداد زیادی از افراد در جهان می‌شود. با توجه به اهمیت این موضوع و نبود درمان قطعی برای این بیماری، محققان اثر مصرف زیره سیاه در افراد اضافه وزن و چاق مبتلا به دیابت نوع دو را مورد آزمون قرار دادند.

اثرات بالقوه زیره سیاه در سلامت در تعدادی از مطالعات گزارش شده است، اما هدف مطالعه حاضر تعیین اثر مصرف پودر زیره سیاه بر شاخص‌های گلایسمی، پروفایل لیپیدی و سطوح نسفاتین-۱ سرم در افراد اضافه وزن و چاق مبتلا به دیابت نوع دو است.

در این مطالعه ۶۰ نفر از مراجعه‌کنندگان به کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان شرکت کردند. آن‌ها به طور تصادفی به دو گروه ۳۰ نفره کنترل و مداخله تقسیم شدند. گروه مداخله دو مرتبه در روز کپسول زیره‌سیاه دریافت کردند و بر اساس آن چه در مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران آمده، گروه کنترل، پلاسبو (کپسول حاوی نشاسته) دریافت کردند. همه‌ شرکت‌کنندگان در این طرح تصور کردند که مداخله دریافت کرده‌اند و از این که در گروه دریافت‌کننده‌ زیره‌ سیاه یا پلاسبو قرار دارند، باخبر نیستند.

بر اساس نتایج این مطالعه، مکمل‌یاری با زیره سیاه در بیماران اضافه وزن و چاق مبتلا به دیابت نوع دو، با بهبود مقاومت به انسولین، قند خون ناشتا و چاقی عمومی و شکمی همراه بود، به طوری که ‏BMI‏، FBS، HOMA-IR به طور معنی‌داری کاهش و Nesfatin-۱ و QUICKI به طور معنی‌داری افزایش یافتند. مکانیسم پیشنهادی بهبود دیابت نوع ۲ از طریق افزایش سطوح Nesfatin-۱ در نتیجه مکمل یاری زیره سیاه تأیید می‌شود.

زیره سیاه برای کنترل قند خون-2

مکمل یاری با زیره سیاه در بیماران دیابتی نوع ۲ با بهبود اکثر عوامل مرتبط با چاقی و دیابت نوع دو همراه بود، به طوری که ‏قند خون ناشتا و وزن افراد مصرف کننده زیره سیاه به طور معنی‌داری کاهش یافتند. بر اساس آن چه در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور آمده است، نویسندگان این مقاله که در مجله Nutrition and Metabolism منتشر شده است، می‌گویند: مصرف روزانه پودر زیره سیاه برای درمان و پیشگیری از دیابت نوع دو در کنار سایر روش‌های درمانی به کار گرفته شود.

نویسندگان این مقاله، صابر جعفری مسکونی، منصور شهرکی، میلاد دانشی مسکونی، علیرضا داشی‌پور، علی شمسی گوشکی و زینت مرتضوی بودند.

 زیره سیاه برای مردان

زیره اگر با نبات مصرف شود باعث افزایش اسپرم در مردان می‌شود. زیره منبع غنی از پتاسیم و روی است که سلامت جنسی را بهبود می‌بخشد. چای تهیه شده از زیره از مشکلات باروری جلوگیری می‌کند. زیره خواص درمانی زیادی داشته و مصرف غذایی زیادی دارد. از خواص زیره می‌توان به افزایش میل جنسی اشاره کرد. زیره ناتوانی جنسی را رفع می‌کند. برای استفاده از زیره می‌توانید ترکیبی نوشیدنی از عسل، روغن زیره سیاه و جوز هندی را تهیه کرده و شب ها قبل از خواب بنوشید.

نحوه مصرف زیره سیاه

روزانه یک فنجان از دمنوش زیره سیاه استفاده شود. آن را می‌توان همراه با یک قاشق عسل طبیعی مصرف کرد. برای تهیه دمنوش یک چهارم قاشق چای خوری زیره سیاه آسیاب شده را داخل آب جوش ریخته بگذارید دم بکشد. بهترین زمان مصرف این عرق، نیم ساعت قبل از خوردن غذاست.

هرچند زیره بسیار مفید است، مصرف بیش از حد آن ممکن است برای برخی افراد نامناسب باشد. در صورت بروز هرگونه علامت حساسیت پس از مصرف زیره، مشورت با پزشک ضروری است. همچنین، افراد مبتلا به دیابت باید پیش از استفاده از زیره در رژیم غذایی خود، با پزشک خود مشورت کنند تا از تداخل با داروهای دیابتی جلوگیری شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا