داستان

حکایت ضرب المثل آتش بیار معرکه؛ این اصطلاح از کجا آمده است!؟

ضرب المثل آتش بیار معرکه: اگر بارها در مکالمات روزمره خود از ضرب المثل “آتش بیار معرکه” استفاده کردید و یا آن را شنیده‌اید؛ اما معنا و داستان جالب آن را نمی‌دانید با این مطلب بخش سرگرمی همراه باشید.

همانند بسیاری از صرب المثل های شیرین و جذاب فارسی، ضرب المثل “آتش بیار معرکه” نیز داستان قدیمی و جالبی دارد که از شنیدن آن لذت می‌برید. این ضرب المثل به معنای این است که فردی قصد دارید میان دو نفر دعوای بیشتری راه بیندازد و در واقع آتش دعوا را بیشتر و بیشتر خواهد کرد؛ اما خود در طرفین دعوا نیست.

حکایت نوعی از داستان کوتاه است که در آن نکته ای ظریف نهفته است. بسیاری از  ضرب المثل های امروزی که در مکالمات خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم داستان‌هایی دارند که شاید از آن بی خبر باشیم. مثلاً آیا می‌دانستید آتش بیار معرکه به فردی در یک گروه موسیقی اشاره دارد؟

معنای ضرب المثل

آتش بیار معرکه به کسی گفته می‌شود که در طرفین دعوا نیست؛ اما دعوا را شدیدتر می‌کند. شخصی که  باعث اختلاف و دعوا بین افراد می‌شود اما خودش وارد دعوا نشده و خود را بی طرف می‌داند. در واقع شخصی که نقشی در یک رابطه ندارد اما دو بهم زنی می‌کند.

حکایت ضرب المثل آتش بیار معرکه

در روزگاران قدیم مردم برای برپایی جشم و شادی از گروه‌های موسیقی استفاده می‌کردند. در این گروه‌ها افراد از سازهای برای نواختن آهنگ استفاده می‌کردند و هر کدام در یک نوع ساز سررشته داشتند. هرکدام از این افراد در ساز زدن و آواز خواندن سررشته داشتند جز یک نفر.

در این گروه‌های موسیقی فردی وجود داشت که به آن ” دایره نم کن ” یا ” آتش بیار ” می‌گفتند.

این عضو گروه هیچ سازی را بلد نبود اما وجود وی در گروه اهمیت بالایی داشت. به طوری که اگر ” دایره نم کن ” یا ” آتش بیار ” در گروه حضور نداشت؛ آن گروه موسیقی شکل نمی‌گرفت.

دایره نم کن یا آتش بیار، فردی بود که باید همیشه و همیشه از سازها مراقبت می‌کرد. باید چوب سازها را بررسی می‌کرد تا در فصل سرد و گرم سال خراب نشود.

زیرا بیشتر این سازها مانند دف و ضرب از چوب و پوست ساخته می‌شدند و در زمستان این سازها خشک می‌شدند و در بهار و تابستان رطوبت زیاد آن‌ها را خراب می‌کرد. دایره نم کن در زمستان سازها را مرطوب می‌کرد تا خشک نشوند و در بهار و تابستان رطوبت آن‌ها را از بین می‌برد.

به همین دلیل حضور این فرد در گروه موسیقی بسیار مهم بود و اگر مشکلی برای سازها به وجود می‌آمد؛ همه این شخص را مقصر می‌دانستند.

به دلیل نقش این فرد در گروه موسیقی و ویژگی‌های او، بعدها از نام ” اتش بیار معرکه” برای مکالمات روزمره استفاده شد و کم کم این عبارت به یک ضرب المثل تبدیل شد.

در ضرب المثل ” آتش بیار معرکه ” هم فردی با دخالت‌ها و سخنان خود باعث شعله ور تر شدن اختلاف بین دو نفر شود و اگر او نباشد بسیاری از اختلافات به راحتی حل خواهد شد.

ضرب المثل آتش بیار معرکه-1

امیدوارم از حکایت ضرب المثل آتش بیار معرکه استفاده کرده باشید. شما همواره می توانید سوالات، بازی های فکری، پازل ها و تست های شخصیت شناسی بیشتر را در بخش داستان مجله اینترنتی اهل فان مشاهده و مطالعه کنید. در صورت تمایل آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. به خصوص آنهایی که علاقمندند خود را بهتر بشناسند.

درگیر شدن مغز در بازی های فکری می تواند یک راه سرگرم کننده و عالی برای استراحت از استرس های روزانه باشد. تمرکز ما را از نگرانی‌ها دور می‌کند و به ما اجازه می‌دهد در حالی که هنوز ذهن خود را تمرین می‌دهیم، استراحت کنیم. بازی های فکری اغلب شامل به خاطر سپردن و یادآوری اطلاعات است که به بهبود حفظ حافظه و مهارت های یادآوری کمک می کند.

این می تواند به ویژه برای افراد در هر سنی، از جمله دانش آموزان و افراد مسن مفید باشد. شما هرروزه در مجله اینترنتی اهل فان مطالب متنوعی از انواع تست شخصیت، تست بینایی،هوش تصویری، معمای تصویری را می توانید ببینید و لذت ببرید. همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک اهل فان ما را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا