زیبایی و سلامتخواص گیاهان دارویی

ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست+عوارض جانبی احتمالی

ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست: نام گیاه شناسی آلوئه ورا Aloe barbadensis miller است.این گیاه معجزه گر ازخانواده Liliaceae است. واژه آلوئه ورا از کلمه عربی «الوئه» به معنای «ماده تلخ درخشان» و ورا (لاتین) به معنای «واقعی» گرفته شده است. قرن ها است که آلوئه ورا، برای درمان، سلامتی، زیبایی و مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

این گیاه، عمدتاً در مناطق خشک آسیا، آمریکا، آفریقا و اروپا رشد می کند. آلوئه ورا به دلیل خواص معجزه گر خود، به نام عصای بهشت، پزشک گلدانی، گیاه شگفت‌انگیز، گیاه حیات و برکت بهشت ​​نیز خوانده می‌شود. بنابراین در این مطلب از سری مطالب آرایش و زیبایی مجله خبری چشمک به فواید ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست پرداخته می شود. شما با استفاده از این گیاه می توانید پوست جوان، درخشان و بدون لک داشته باشید.

آلوئه ورا

آلوئه‌ورا گیاهی بدون ساقه یا با ساقه‌ای بسیار کوتاه است. این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و از طریق پاگیاه تکثیر می‌شود.[۹] برگ آن نیزه‌ای کلفت و گوشتی با لبه‌های دندانه‌دار سفید است و رنگ برگ، سبز تا خاکستری می‌باشد. گل‌های آن در تابستان و بر روی سنبله‌ای می‌رویند که گاه تا ۹۰ سانتی‌متر درازا دارد. گل‌های آن آویخته و دارای کاسبرگ‌هایی ۲–۳ سانتی‌متری هستند.

نام‌های دیگر آلوئه‌ورا عبارتند از: چادُروار، صبر سقوطری، آلوئه‌ورا، صبر، صبر کموار، صبر زرد، ازوال، ازوادزرد خزانه، مقر، ایلوا، صبارا، آلوئه کوراسائو، آلوئه هندی، آلوئه بارباد، الوا، صباره، برمس، سولع، مقرا، چادروا و صعدنا. آلوئه نوع خاصی فتوسنتز دارد که از تبخیر آب گیاه جلوگیری می‌کند. آلوئه ورا نوعی خاصی از گیاهان کَم(CAM)هست.

آلوئه‌ورا گیاهی بومی جنوب‌شرق شبه‌جزیره عربستان بوده و مناسب آب‌وهوای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری و خشک و نیمه‌خشک است. این گیاه در سده‌های گذشته به بسیاری مناطق دنیا از جمله خاورمیانه، آفریقا، کارائیب، ایالات متحده، آمریکای لاتین، اروپا و شرق آسیا برده شده و امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک در سراسر دنیا پراکندگی دارد.

کاربردهای آلوئه ورا

دو ترکیب اصلی مورد استفاده، شامل ژل شفاف موجود در برگ‌ها و لاتکس زرد رنگ این گیاه هستند. ژل گیاه برای تولید داروهای موضعی جهت ترمیم زخم‌ها، ترک‌های پوستی، ترمیم آسیب‌های ناشی از سوختگی‌ها، راش‌ها، پسوریازیس و خشکی پوست مورد استفاده است. از ژل آلوئه‌ورا همچنین در تولید صنعتی ماست، نوشیدنی‌ها و دسرها استفاده می‌شود. مصرف مقدار زیاد و مداوم عصارهٔ برگ‌ها یا لاتکس این گیاه باعث مسمومیت می‌شود.

لاتکس این گیاه نیز به تنهایی یا به همراه ترکیبات و افزودنی‌های دیگر برای تولید داروهای ملین ضد یبوست به‌کار می‌رود. مصرف آلوئه به‌عنوان یک گیاه طبی سابقه طولانی مدت دارد و قدمت استفاده از آن به سال ۱۷۵۰ پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. برخی از مردم به عنوان پزشکی جایگزین، این گیاه را در گلدان‌های کوچک در منازل خود به منظور درمان سوختگی‌ها و بریدگی‌های جزئی پرورش می‌دهند.

ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست-2

ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست

آلوئه ورا حاوی ویتامین‌های A، B12، C و E، کولین، اسید فولیک، مواد معدنی (سدیم، کلسیم، منگنز، منیزیم، مس، روی، پتاسیم، کروم و آهن)، قندها، اسیدهای آمینه و استرول‌ها است.

قرن ها است که از آلوئه ورا به دلیل خواص درمانی آن برای مقاصد مختلف درمانی و زیبایی استفاده می شود. به علاوه، این گیاه به عنوان یک درمان سنتی برای چندین بیماری استفاده می شود و در برخی از محصولات غذایی و مکمل های غذایی نیزا اضافه می شود. این گیاه، در چندین محصول پوستی که شامل کرم های ضد آفتاب و لوسیون ها می شود، کاربرد دارد. در صنعت داروسازی نیز برای تولید محصولات موضعی مانند آماده سازی ژل و پماد و تولید کپسول و قرص استفاده می شود.

آلوئه ورا به دلیل داشتن خواص ملین، ضد درد، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد ویروسی، آنتی اکسیدان، ضد عفونی کننده و ضد التهاب، کاربردهای درمانی متعددی دارد.

آلوئه ورا به دلیل اثرات شفابخش و تسکین دهنده بر سوختگی ها و سایر زخم ها، به عنوان ضد زخم شناخته می شود. هنگامی که آلوئه ورا روی زخم استفاده می شود، سرعت بسته شدن زخم و استحکام کششی پوست را افزایش می دهد.

 اثرات ضد پیری

آلوئه ورا، تغییرات دژنراتیو پوست را معکوس می کنند. معکوس کردن تغییرات دژنراتیواثرات پیری پوست را معکوس می کند. به علاوه آلوئه ورا یک مرطوب کننده شگفت انگیز است و به پوست رطوبت می دهد. باعث کشسانی بیشتر پوست و ایجاد چین و چروک کمتر می شود. پوست را نرم و منافذ آن را سفت می کند.

محافظت از پوست در برابر آسیب های طبیعی

آلوئه ورا همچنین از پوست در برابر گرد و غبار و سایر عناصر طبیعی که می توانند به پوست آسیب برسانند، محافظت می کند.

ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست-1

کاهش دیابت

آلوئه ورا در بسیاری از نقاط جهان به عنوان یک درمان سنتی برای دیابت استفاده می شود. مطالعات روی حیوانات و انسان‌ها نشان می‌دهد که آلوئه ورا هیپرگلیسمی مزمن ( گلوکز زیاد در خون) و پروفایل لیپیدی مختل را بهبود می بخشد، که از ویژگی‌های دیابت ملیتوس و عوامل خطر اصلی بیماری‌های مرتبط با قلب هستند. همچنین این گیاه، سطح قند خون را در بیماران دیابتی کاهش می دهد. به علاوه برای پیشگیری از دیابت بارداری (نوعی دیابت که در دوران بارداری در زنان ایجاد می شود) مفید است.

فواید ضد میکروبی آلوئه ورا

عصاره آلوئه ورا در برابر باکتری هایی از جمله مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، سودوموناس آئروژینوزا، سالمونلا تیفی و استافیلوکوکوس اورئوس موثر است. به علاوه در از بین بردن ویروس ها نیز موثر است. فراکسیون های ژل آلوئه ورا تکثیر سلول های سیتومگالوویروس را کاهش می دهد. در برابر ویروس هرپس سیمپلکس، ویروس کاذب و ویروس آنفلوانزا موثر است. رشد قارچ Malassezia furfur و Candida albicans را نیز کاهش می دهد. همچنین رشد برخی از میکروب ها را که باعث بیماری های ناشی از غذا در انسان یا حیوانات می شوند، متوقف می کند.

بهبود زخم ها

آب آلوئه ورا برای درمان زخم، سوزش سر دل و سایر بیماری های مرتبط با هضم غذا مفید است. عصاره آلوئه ورا می تواند از ترشح اسید جلوگیری کند. برخی از مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است برای رشد کودکان نیز موثر باشد.

آلوئه ورا برای التهاب

برخی از ویژگی های التهاب شامل درد، تورم، قرمزی و گرما است که روند بهبود را به تاخیر می اندازد. ژل آلوئه ورا نه تنها ناراحتی و درد را تسکین می دهد، بلکه روند بهبودی را نیز تسریع می کند. این گیاه درد التهابی را کاهش می دهد و به عنوان یک ضد درد طبیعی عمل می کند.

ضد تومور

ژل آلوئه ورا دارای اثرات ضد تومور و ضد زخم است و تکثیر سلول های طبیعی پوست انسان را افزایش می دهد. عصاره آلوئه ورا از نظر پیشگیری از سرطان در مدل حیوانی مورد ارزیابی قرار گرفت. این ماده از اثرات تقویت کننده تومور فوربول میریستیک استات جلوگیری می کند و نشان می دهد که ژل آلوئه ممکن است در پیشگیری از سرطان مفید باشد.

فواید آلوئه ورا برای سم زدایی

آب آلوئه ورا یک مایعی طبیعی عالی برای سم زدایی است. به دلیل مصرف غذای ناسالم، آلودگی اطراف و زندگی پر استرس، سیستم بدن ما نیاز به پاکسازی منظم دارد. آب آلوئه ورا مواد معدنی، ویتامین ها و عناصر کمیاب را برای کمک و حمایت از بدن ما برای مقابله با استرس های روزانه می دهد.

چگونه از آلوئه ورا استفاده کنیم؟

آلوئه ورا را می توان به روش های زیر استفاده کرد:

  • ژل
  • لوسیون
  • کرم
  • اسموتی
  • آبمیوه

عوارض جانبی آلوئه ورا

عوارض جانبی مصرف آلوئه ورا به عنوان خوراکی شامل اسهال، گرفتگی شکم، هپاتیت، ادرار قرمز، ضربان قلب نامنظم و تشدید یبوست می شود. اثرات ملین آن ممکن است باعث عدم تعادل الکترولیت شود. گزارش شده است که استفاده طولانی مدت از آلوئه ورا ممکن است خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش دهد. عوارض جانبی مشاهده شده با استفاده موضعی شامل سوزش، قرمزی، احساس سوزش و به ندرت درماتیت عمومی (التهاب پوست) در افراد حساس می شود. بنابراین توصیه می شود ابتدا آلوئه ورا را در ناحیه کوچکی از مچ دست یا زیر بغل تان بمالید تا هرگونه واکنش آلرژیک احتمالی را آزمایش کنید. در صورت تورم، خارش و قرمزی از آلوئه ورا استفاده نکنید.

اقدامات احتیاطی در مصرف آلوئه ورا

اگر بیماری قلبی، دیابت، مشکلات کلیوی، شیردهی، بارداری، حساسیت به سیر، پیاز یا گل لاله دارید، آلوئه ورا مصرف نکنید.

تداخل آلوئه ورا با سایر داروها

استفاده از آلوئه ورا روی پوست ممکن است جذب کرم‌های استروئیدی مانند هیدروکورتیزون را افزایش دهد. به علاوه اثربخشی آن را کاهش می دهد و ممکن است اثرات نامطلوب دیژیتوکسین و دیگوکسین را به دلیل اثر کاهش پتاسیم آن افزایش دهد. اگر آلوئه ورا همراه با فوروزماید استفاده شود، ممکن است خطر کاهش پتاسیم را افزایش دهد. هم چنین ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و بنابراین ممکن است با داروهای خوراکی کاهنده قند خون و انسولین تداخل داشته باشد.

ژل آلوئه ورا برای زیبایی و سلامت پوست-3

سوالات متداول در مورد آلوئه ورا

آیا آلوئه ورا خوراکی است؟

بله، آلوئه ورا خوراکی است و به صورت آب میوه مصرف می شود. البته برخی شرایطی وجود دارد که در آن شما نمی توانید آلوئه ورا مصرف کنید. اگر بیماری قلبی، دیابت، مشکلات کلیوی دارید، شیرده هستید، باردار هستید یا به سیر، پیاز یا گل لاله حساسیت دارید، آلوئه ورا مصرف نکنید.

آیا آلوئه ورا به بهبود زخم کمک می کند؟

بله، آلوئه ورا به بهبود زخم ها کمک می کند.

چگونه از آلوئه ورا استفاده کنیم؟

آلوئه ورا را می توان به عنوان ژل، کرم، پماد یا آب میوه استفاده کرد. با این حال، قبل از مصرف آلوئه ورا باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می توان از آلوئه ورا برای پوست استفاده کرد؟

بله، می توان از آلوئه ورا برای پوست استفاده کرد. این یک مرطوب کننده طبیعی عالی است.

آیا آلوئه ورا برای مو مفید است؟

بله، آلوئه ورا برای مو و پوست سر مفید است.

آیا می توان از آلوئه ورا برای شوره سر استفاده کرد؟

بله، آلوئه ورا در کاهش شوره سر موثر است. البته قبل از مصرف آلوئه ورا باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می توان از آلوئه ورا برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کرد؟

بله، از آلوئه ورا می توان برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کرد. آنزیم های موجود در آلوئه ورا به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. به علاوه از پوست سر در برابر هرگونه بیماری محافظت می کند.

موارد احتیاط در مصرف آلوئه ورا چیست؟

اگر بیماری قلبی، دیابت یا مشکلات کلیوی دارید، آلوئه ورا مصرف نکنید. همچنین اگر در دوران شیردهی، باردار بودن یا حساسیت به سیر، پیاز یا گل لاله هستید، نباید آلوئه ورا مصرف کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا