زیبایی و سلامتدرمان خانگی

این خوراکی های خوشمزه برای سلامت شش‌ها و پاکسازی ریه ها معجزه می کنند!

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه: سالم نگه داشتن ریه‌ها یک موضوع ضروری است. با این حال عوامل مختلف مثل مواجهه با دود سیگار و سموم محیطی، همچنین خوردن مواد غذایی التهابی می‌‌توانند به شش‌ها آسیب برسانند و آن‌ها را در معرض خطر قرار دهند. بیماری‌های ریوی رایج مثل آسم می‌توانند کیفیت زندگی را به‌شدت تحت تأثیر قرار دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که تغییر در سبک زندگی مثل دنبال کردن رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی می‌تواند به پاکسازی ریه و حتی کاهش آسیب و علائم ناشی از بیماری‌های ریوی کمک کند. در این مطلب با خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه همراه باشید.

این مطلب هم جالبه: مصرف این میوه ها برای درمان کبد چرب یک معجزه محسوب می شود!

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-7

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه

بعضی از مواد مغذی و خوراکی‌ها به‌طور ویژه برای عملکرد ریه‌ها مفید هستند. در این مقاله از بخش سلامت مجله خبری چشمک در مجموعه درمان خانگی با بخوراکی های مفید برای پاکسازی ریه آشنا حواهید شد. این مواد غذایی برای برای پاکسازی ریه ها از سموم و بهبود عملکرد این اندام‌ حیاتی معجزه گر هستند. این خوراکی ها عبارتند از:

چغندر

چغندر سرشار از نیترات است که نشان داده شده برای عملکرد ریه فوایدی دارد. نیترات به ریلکس کردن رگ‌های خونی، کاهش فشار خون و افزایش اکسیژن خون می‌شود. نشان داده شده که مکمل‌های چغندر عملکرد فیزیکی و کارکرد ریه‌ها را در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی بهبود می‌بخشند. علاوه بر این چغندر حاوی منیزیم، پتاسیم، ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید است که همگی برای سلامتی ریه‌ها مفید هستند.

فلفل‌

فلفل در میان غنی‌ترین منابع ویتامین C قرار دارد. این ویتامینِ محلول در آب به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی در بدن عمل می‌کند. دریافت کافی ویتامین C به‌طور ویژه برای افرادی که سیگار می‌کشند اهمیت دارد. به دلیل اثرات مضر دود سیگار روی ذخایر آنتی‌اکسیدا‌ن‌های بدن، توصیه می‌شود افراد سیگاری نسبت به سایر افراد، ۳۵ میلی‌گرم بیشتر ویتامین C مصرف کنند.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که ویتامین C برای افراد سیگاری مفید است؛ به طوری که عملکرد ریه‌ها در افراد سیگاری که مقدار بیشتری از این ویتامین را مصرف می‌کنند، بهتر از افرادی است که ویتامین C کمتری دریافت می‌کنند. با خوردن یک عدد فلفل قرمز شیرین متوسط که حدود ۱۱۹ گرم وزن دارد، ۱۶۹ درصد از نیاز روزانه‌ی بدنتان به ویتامین C برطرف می‌شود.

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-1

سیب

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف منظم سیب ممکن است به پاکسازی ریه و بهبود عملکرد آن‌ها کمک کند. برای مثال مطالعات نشان می‌دهند که بین مصرف سیب و کاهش سرعت زوال ریه‌ها در افرادی که قبلا سیگار می‌کشیدند، ارتباط وجود دارد. علاوه بر این بین مصرف پنج عدد سیب (یا بیشتر) در هفته و عملکرد بهتر ریه‌ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) ارتباط وجود دارد. مصرف سیب به کاهش احتمال ابتلا به آسم و سرطان ریه کمک می‌کند.

این موضوع ممکن است به دلیل میزان زیاد آنتی‌اکسیدان در سیب باشد. از جمله آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سیب می‌توانیم به ویتامین C و فلاونوئیدها اشاره کنیم.

کدوحلوایی

کدوحلوایی، این میوه‌ی پاییزی مفید، حاوی ترکیباتی است که به تقویت سلامت ریه‌ها کمک می‌کنند. این میوه به‌طور ویژه سرشار از کاروتنوئیدهایی از جمله بتاکاروتن، لوتئین و زیگزانتین است که همگی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قوی‌ دارند. مطالعات نشان می‌دهند که سطح بالاتر کاروتنوئیدها در خون به عملکرد بهتر ریه‌ها هم در افراد جوان و هم در افراد مسن کمک می‌کند.

مطالعات همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف بیشتر مواد غذایی غنی از ‌کاروتنوئیدها مثل کدوحلوایی ممکن است به‌طور ویژه‌ برای افرادی که سیگار می‌کشند، مفید باشد. شواهد نشان می‌دهند که سطح آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید در بدن افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری ۲۵ درصد کمتر است که این موضوع می‌تواند به سلامت ریه‌ها آسیب برساند.

زردچوبه

معمولا از زردچوبه برای تقویت عمومی سلامتی استفاده می‌شود، چون خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. کورکومین، که ترکیب فعال اصلی زردچوبه محسوب می‌شود، ممکن است در پاکسازی ریه و کمک به بهبود عملکرد این اندام مفید باشد. یک مطالعه روی بیش از ۲ هزار نفر به این نتیجه رسید که مصرف کورکومین با بهبود عملکرد ریه‌ها ارتباط دارد.

علاوه بر این نشان داده شد عملکرد ریه‌ها در افراد سیگاری که بیشترین میزان کورکومین را مصرف کردند، به‌طرز چشمگیری بهتر از افراد سیگاری بود که مقدار کمی کورکومین دریافت کردند. در واقع مصرف زیاد کورکومین در افراد سیگاری منجر به بهبود ۹٫۲ درصدی عملکرد ریه‌ها شد.

گوجه‌فرنگی و محصولات آن

گوجه‌فرنگی و محصولات آن جزء غنی‌ترین منابع لیکوپین محسوب می‌شوند که نوعی از آنتی‌اکسیدان کاروتنوئید است و به بهبود عملکرد ریه‌ها کمک می‌کند. نشان داده شده که مصرف محصولات گوجه‌فرنگی التهاب مجاری تنفسی را در افراد مبتلا به آسم کاهش می‌دهد و عملکرد ریه‌ها را افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، ۱۰۹ فرد مبتلا به آسم را بررسی کرد که رژیم غذایی‌اشان سرشار از گوجه‌فرنگی بود. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف زیاد گوجه‌فرنگی منجر به کاهش علائم آسم شد. علاوه بر این مصرف گوجه‌فرنگی با کاهش سرعت زوال عملکرد ریه‌ها در افرادی که قبلا سیگار می‌کشیدند، ارتباط دارد.

بلوبری

بلوبری نوعی توت است که متأسفانه با وجود فواید زیادی که برای سلامتی بدن دارد، در ایران چندان رایج نیست و خیلی از افراد حتی آن را امتحان هم نکرده‌اند. اگر برایتان امکان دارد، حتما این میوه را خریداری کرده و با خوردن آن به پاکسازی ریه ها کمک کنید. بلوبری سرشار از مواد مغذی است و مصرف آن با فواید مختلفی از جمله محافظت از ریه‌ها همراه است.

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-2

این نوع توت سرشار از آنتوسیانین‌هایی مثل مالویدین، پئونیدین و سیانیدین است. آنتوسیانین‌ها رنگدانه‌های قدرتمندی هستند که نشان داده شده از بافت ریه‌ها در برابر آسیب دیدن توسط استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند. یک مطالعه روی ۸۳۹ سرباز به این نتیجه رسید که مصرف بلوبری در کاهش سرعت زوال عملکرد ریه‌ها مفید است. این مطالعه به این نتیجه رسید سربازانی که دو بار (یا بیشتر) در هفته بلوبری خوردند، در مقایسه با کسانی که بلوبری کمی مصرف کردند یا اصلا این میوه را نخوردند، کاهش ۳۸ درصدی سرعت زوال عملکرد ریه‌ها را تجربه کردند.

چای سبز

چای سبز را بیشتر به دلیل فوایدی می‌شناسیم که در چربی‌سوزی و کاهش وزن دارد. جالب است بدانید که این نوع چای برای ریه هم مفید بوده و به پاکسازی ریه ها کمک می‌کند. اپی‌گالوکاتچین گالات (EGCG) نوعی کاتچین است که در چای سبز وجود دارد. این ترکیب دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است و نشان داده شده که از فیبروز یا آسیب دیدن بافت‌ها جلوگیری می‌کند.

فیبروز ریه نوعی بیماری است که بافت‌های ریه را زخم می‌کند. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که اپی‌گالوکاتچین گالات ممکن است به درمان این عارضه کمک کند. یک مطالعه‌ کوچک‌مقیاس در سال ۲۰۲۰ روی ۲۰ فرد مبتلا به فیبروز ریه به این نتیجه رسید بیمارانی که برای دو هفته عصاره‌ی اپی‌گالوکاتچین گالات را مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل، کاهش نشانگرهای فیبروز را تجربه کردند.

کلم‌ قرمز

کلم قرمز یک منبع غنی و نسبتا ارزان آنتوسیانین‌ها محسوب می‌شود. این رنگدانه‌ها به کلم قرمز رنگ می‌دهند. مصرف آنتوسیانین‌ها با کاهش زوال عملکرد ریه‌ها در ارتباط است. علاوه بر این کلم سرشار از فیبر بوده و مطالعات نشان می‌دهند افرادی که فیبر بیشتری مصرف کنند، در مقایسه با افرادی که مقدار کمتری فیبر می‌خورند، عملکرد بهتر ریه‌ها را تجربه می‌کنند.

روغن زیتون

مصرف روغن زیتون ممکن است از شما در برابر بیماری‌های تنفسی مثل آسم محافظت کند. این روغن منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌های ضدالتهابی از جمله پلی‌فنول‌ها و ویتامین E است که مسؤول خواص روغن زیتون برای سلامتی بدن هستند.

یک مطالعه روی ۷۸۱ نفر به این نتیجه رسید که خطر ابتلا به آسم در افرادی که مقدار زیادی روغن زیتون مصرف کردند، کاهش پیدا کرد. علاوه بر این نشان داده شده که دنبال کردن رژیم مدیترانه‌ای، که سرشار از روغن زیتون است، توسط افراد سیگاری، همچنین بیماران مبتلا به آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه‌ منجر به عملکرد بهتر ریه‌ها می‌شود.

ماست

ماست غنی از کلسیم، پتاسیم، فسفر و سلنیوم است. بر اساس نتایج تحقیقات، این مواد معدنی ممکن است در تقویت عملکرد ریه‌ها اثرگذار باشند و از شما در برابر ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه محافظت کنند.

یک مطالعه روی افراد بزرگسال ژاپنی به این نتیجه رسید که مصرف بیشتر کلسیم، فسفر، پتاسیم و سلنیوم منجر به افزایش نشانگرهای عملکرد ریه‌ها می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که بیشترین میزان کلسیم را مصرف کردند، ۳۵ درصد کمتر در معرض بیماری مزمن انسدادی ریه قرار گرفتند.

آجیل برزیلی

آجیل برزیلی جزء بهترین منابع سلنیوم محسوب می‌شود. یک عدد آجیل برزیلی، ۱۵۰ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به این ماده‌ی معدنی ضروری را برطرف می‌کند‌. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف زیاد مواد غذایی سلنیوم‌دار ممکن است از شما در برابر سرطان ریه محافظت کند، عملکرد تنفسی را در افراد مبتلا به آسم بهبود ببخشد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند که این موضوع ممکن است در بهبود سلامت ریه‌ها مؤثر باشد.

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-3

آجیل برزیلی سلنیوم زیادی دارد. با وجود اینکه سلنیوم برای بدن مفید است، دریافت بیش از حد آن می‌تواند منجر به مسومیت با سلنیوم شود. بنابراین در مصرف آجیل برزیلی زیاده‌روی نکنید.

قهوه

حتما هواداران قهوه از دیدن نام قهوه در میان لیست مواد غذایی مفید برای پاکسازی ریه خوشحال می‌شوند و از این به بعد با لذت بیشتری قهوه‌ی خود را می‌نوشند. همه‌ی ما قهوه‌ را به خواص آن در افزایش سطح انرژی می‌شناسیم، اما این نوشیدنی‌ معجزه‌آسا فواید دیگری هم برای سلامتی بدن دارد.

قهوه‌ ممکن است در محافظت از ریه‌ها مؤثر باشد. این نوشیدنی سرشار از کافئین و آنتی‌اکسیدان‌ها است که ممکن است برای سلامت ریه‌ها مفید باشند. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف قهوه ممکن است عملکرد ریه‌ها را بهبود ببخشد و از ریه‌ها در برابر بیماری‌های تنفسی محافظت کند. کافئین به گشاد کردن رگ‌های خونی کمک می‌کند و ممکن است علائم افراد مبتلا به آسم را دست‌کم در کوتاه‌مدت کاهش دهد‌. یک بررسی روی ۱۵ مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف قهوه در بلندمدت اثرات مثبتی روی عملکرد ریه و کاهش خطر ابتلا به آسم دارد.

جوپرک

جوپرک یک غلات غنی شده است که فیبر زیادی دارد. نشان داده شده که رژیم غذایی سرشار از فیبر تأثیرات محافظتی روی عملکرد ریه‌ها دارد و ممکن است خطر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های ریوی را کاهش دهد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در غلات غنی‌ شده مثل فلاونوئید و ویتامین E سلامت ریه‌ها را تقویت می‌کنند و جلوی آسیب سلولی را می‌گیرند.

عدس

عدس مقدار زیادی مواد مغذی مثل منیزیم، آهن، مس و پتاسیم دارد که به تقویت عملکرد و پاکسازی ریه ها کمک می‌کنند. رژیم مدیترانه‌ای که سرشار از حبوباتی مثل عدس است، سلامت ریه‌ها را تقویت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند دنبال کردن رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند عملکرد ریه‌ها را در افراد سیگاری بهبود ببخشد. علاوه بر این، رژیم غذایی غنی از عدس ممکن است از شما در برابر سرطان ریه و بیماری مزمن انسدادی ریه محافظت کند.

پودر کاکائو

پودر کاکائوی موجود در شکلات تلخ مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان‌های فلاونوئید دارد و حاوی ترکیباتی است که به ریلکس کردن مجاری تنفسی در ریه‌ها کمک می‌کنند. مصرف پودر کاکائو با کاهش خطر علائم حساسیت‌های تنفسی در ارتباط است و ممکن است از شما در برابر سرطان ریه محافظت کند. علاوه بر این یک مطالعه روی ۵۵ هزار نفر به این نتیجه رسید که عملکرد ریه‌ها در افرادی که مقدار بیشتری فلاونوئید مصرف کردند، بهتر از کسانی بود که از رژیم غذاییشان فلاونوئید کمتری دریافت کردند.

ماهی سالمون

ماهی سالمون حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ است. این اسیدهای چرب سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهند که امگا ۳ در تسکین علائم آسم هم اثرگذار است. ماهی سالمون نه تنها برای سلامت و پاکسازی ریه مفید است، بلکه از بیماری قلبی هم جلوگیری می‌کند. ماهی سالمون تنها ماهی‌ حاوی امگا ۳ نیست و ماهی‌های دیگر مثل ساردین و ماکارل هم حاوی این اسیدهای چرب هستند.

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-4

تخم کتان

تخم کتان نه تنها حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است، بلکه لیگنان هم دارد و به همین دلیل برای سلامتی بدن مفید است. یک مطالعه‌ی حیوانی روی موش‌ها نشان داد مو‌ش‌هایی که در رژیم غذایی خود تخم کتان مصرف کردند، کمتر دچار آسیب ریوی شدند. محققان این مطالعه نتوانستند مشخص کنند که علت این خاصیت تخم کتان لینگان بود یا امگا ۳.

زنجبیل

مدت زیادی است که از زنجبیل برای درمان آسم استفاده می‌شود. این ادویه‌ی طلایی‌رنگ نه تنها با التهاب مبارزه می‌کند، بلکه به نظر می‌رسد به‌طور طبیعی به ریلکس شدن مجاری تنفسی هم کمک می‌کند که این موضوع در آسان‌تر کردن نفس کشیدن مفید است.

سیر

سیر یک ماده‌ی غذایی دیگر است که سطح التهاب را در بدن کاهش می‌دهد. سیر نه تنها در مبارزه با التهاب مفید است، بلکه خواص ضدعفونی‌کنندگی دارد و به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داد مصرف سیر خام می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری کاهش می‌دهد.

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-6

پیاز

پیاز یک ماده‌ی غذایی است که کاربرد زیادی در آشپزی دارد. پیاز هم مانند سیر به کاهش میزان التهاب کمک می‌کند و سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد. علاوه بر این در پاکسازی ریه‌ها مؤثر هستند.

پرتقال

پرتقال میوه‌ای است که مقدار زیادی ویتامین C، آهن و ویتامین ب ۶ دارد. دو ترکیب آخر برای سنتز گلبول‌های قرمز ضروری هستند. گلبول‌های قرمز اکسیژن را در بدن حمل می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که پرتقال می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند که اثر مستقیمی روی عملکرد ریه‌ها دارد‌. یک مطالعه‌ی دیگر به این نتیجه رسید که ویتامین سی می‌تواند در درمان و پیشگیری از عفونت‌های مزمن ریوی مؤثر باشد.

گریپ‌فروت

مطالعات نشان می‌دهند مصرف آب گریپ‌فروت ممکن است به درمان سرطان ریه کمک کند. علاوه بر این گریپ‌فروت مقدار زیادی ویتامین C دارد که در بالا به فواید این ویتامین در بهبود عملکرد ریه‌ها اشاره کردیم.

خوراکی های مفید برای پاکسازی ریه-5

ووکادو

آووکادو میوه‌ای نه چندان رایج در ایران بوده که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، چربی‌های سالم و مواد مغذی دیگر است که همگی برای پاکسازی ریه‌ مفید هستند. این میوه به‌طور ویژه مقدار زیادی ویتامین E دارد. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که این ویتامین ممکن است از ریه‌ها در برابر آسیب ناشی از دود سیگار و آلودگی هوا محافظت کند.

هویج

خوردن هویج برای بهبود سلامت عمومی بدن مفید است. علت این موضوع، وجود مقدار زیادی ویتامین C، لیکوپین و کاروتنوئیدها در آن است. مطالعات نشان می‌دهند که کاروتنوئیدها ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را در بعضی از افراد سیگاری کاهش دهند. این ماده‌ی غذایی ویتامین A زیادی هم دارد که به ترمیم بافت ریه‌ها کمک می‌کند.

آب

هیدراته نگه داشتن بدن برای تمام اندام‌های بدن از جمله ریه‌ها ضروری است. افزایش آب مصرفی می‌تواند در از بین بردن مواد اضافی بدن، افزایش حجم و جریان خون و تنظیم دمای بدن مفید باشد. علاوه بر این به غشای مخاطی در جلوگیری از ورود مواد خارجی به بدن کمک می‌کند. ریه‌ها حاوی مقدار زیادی غشای مخاطی ظریف هستند که برای اینکه درست عمل کنند، به رطوبت نیاز دارند.

سخن آخر

دنبال کردن یک رژیم غذایی که مقدار زیادی خوراکی‌ و نوشیدنی‌ مغذی دارد، روشی هوشمندانه برای تقویت و محافظت از ریه‌ها محسوب می‌شود. می‌توانید برای پاکسازی ریه مواد غذایی مثل سبزیجات دارای برگ سبز، ماهی‌های چرب، فلفل، گوجه‌فرنگی، روغن زیتون، بلوبری و کدوحلوایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

دکمه بازگشت به بالا