سبک زندگیآشپزی

بهترین روش نگهداری از زرشک خشک: اینجوری دیگه سیاه نمی شه

نگهداری از زرشک: چطور زرشک خشک و تازه را نگهداری کنیم تا در بالاترین حد، کیفیت آن حفظ شده و خراب نشود. ما در بخش سبک زندگی از سری مطالب آشپزی مجله اهل فان روش صحیح نگهداری از زرشک دز خانه را برای شما آموزش دادیم.

زرشک بی‌دانه کاربردهای زیادی در آشپزی، صنایع غذایی، صنعت دارویی و سلامت ما انسان‌ها دارد. لازم است بدانیم که چگونه از این میوه ارزشمند غذایی و دارویی استفاده کنیم که ضمن مصرف، کیفیت و مرغوبیت آن حفظ گردد.

نگهداری زرشک خشک در آشپزخانه

نگهداری-از-زرشک

اگر حجم زیادی زرشک خشک در اختیار دارید که نمی توانید آن را به روش بهتری نگهداری کنید تنها راه حل نگهداری آن به روش درست در محیط خانه یا آشپزخانه است. در این روش پیشنهاد می کنیم که زرشک را پیش از مصرف نشویید و از خیس کردن زرشک خودداری کنید چرا که رطوبت باعث کرم زدن و کپک زدن زرشک خواهد شد.

اطمینان حاصل کنید که زرشک ها کاملا خشک هستند سپس آن را درون یک کیسه نخی خشک و تمیز بریزید و ترجیحا درون ظرف پلاستیکی درب دار قرار داده و در جایی خشک و خنک و به دور از تابش آفتاب نگهداری کنید.

هر چند وقت یکبار زرشک ها را هوا دهید تا کرم نزنند و از قرار دادن مواد دیگر مانند حبوبات در ظرف زرشک خودداری کنید و در ضمن پیشنهاد ظرف پلاستیکی به این دلیل است که این ظروف گرما را کمتر انتقال می دهند و عرق نمی کنند.

232

نگهداری زرشک خشک در یخچال

در یک روش بهتر برای نگهداری بلند مدت زرشک خشک و جلوگیری از کرم زدن آن پیشنهاد می کنیم که زرشک را در یخچال نگهداری کنید در این روش اگر زرشک ها کثیف و غبار گرفته هستند، ابتدا آن ها را شسته و روی یک پارچه نخی پخش کنید تا کاملا خشک شوند.

اکنون بهترین کار این است که زرشک های خشک شده را درون ظروف درب دار که از عدم نفوذ هوا و رطوبت به درون آن مطمئن هستید ریخته و در کشو یخچال قرار دهید. همچنین می توانید زرشک را درون یک کیسه نخی ریخته و سپس داخل یک کیسه پلاستیکی گذاشته و پس از بستن در آن درون یخچال قرار دهید.

نگهداری از زرشک

نگهداری زرشک خشک در فریزر

تکنیک دیگری که در نگهداری دراز مدت زرشک خشک به شما کمک خواهد کرد فریزر کردن زرشک است که ابتدا باید زرشک را بشویید و اجازه دهید به صورت کامل خشک شود.

اکنون زرشک های خشک شده را می توانید درون زیپ کیپ یا ظروف پلاستیکی درب دار ریخته، فریز کنید. می توانید جهت اطمینان بیشتر ابتدا داخل کیسه نخی ریخته و سپس فریز کنید.

علت سیاه شدن زرشک

رنگ زرشک مرغوب و با کیفت سرخ و قرمز اناری است و اگر بیش از حد تیره باشد یا سیاه شود نشانه بی کیفیت شدن آن در اثر نگهداری نادرست است و گرما، تابش مستقیم آفتاب و هوای خشک از علت های اصلی سیاه شدن زرشک هستند پس در حمل و نقل و نگهداری زرشک به این نکات توجه داشته باشید.

نگهداری-زرشک1

روش شستن زرشک

اگر زرشک شما کثیف و روی آن گرد و غبار نشسته است باید آن را به درستی بشویید برای اینکار پس از دان کردن زرشک ها آن ها را به مدت 01 تا 51 دقیقه درون ظرف آب سرد ریخته و سپس 2 تا 3 بار آن را آبکشی کنید تا گل و آلودگی آن جدا شود اما آن را چنگ نزنید و در نهایت در یک صافی آبکشی کنید و روی یک پارچه تمیز خشک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا