فرهنگ و هنر

بیوگرافی رضا ایرانمنش، زندگی شخصی و ماجرای مرگ 4 ساعته+ عکس های خانواگی با پسر و همسر جوانش!

بیوگرافی رضا ایرانمنش: رضا ایرانمنش 19 شهریور ماه سال 1346 در جیرفت کرمان متولد شد. او مدرک فوق لیسانس کارگردانی خود را از دانشگاه تربیت معلم دریافت کرده است. ایرانمنش در بیش از 60 فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است. در سال 1372 برای بازی در فیلم سجاده آتش نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر شد. در ادامه این مطلب بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی اهل فان با بیوگرافی رضا ایرانمنش و جدیدترین عکس های شخصی او همراه باشید.

بیوگرافی رضا ایرانمنش

رضا ایرانمنش بازیگر ایرانی متولد ۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان است. مادرش خانه‌دار و مرحوم پدرش فرماندار و بخشدار شهر جیرفت بوده است. رضا ایرانمنش از جانبازان شیمیایی جنگ می‌باشد. او علاوه بر بازیگری، کار کارگردانی نیز انجام داده است. او همچنین از جانبازان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. وی در عملیات های متعددی حضور داشت و در عملیات والفجر 8 به علت استشمام گاز خردل، جانباز شیمیایی می شود.

بیوگرافی رضا ایرانمنش 6

تحصیلات

رضا ایرانمنش فارغ التحصیل رشته کارگردانی از دانشگاه تربیت معلم در مقطع فوق لیسانس و همچنین دکترای هنر دارد .

جبهه و شیمیایی شدن

رضا ایرانمنش در سن ۱۴ سالگی در سال ۱۳۶۰ با دستکاری شناسنامه خود عازم جبهه شد. او در بیشتر عملیات‌ها مانند والفجر مقدماتی والفجر ۳ و ۴ کربلای ۱ ، ۲ و ۴ ،مرصاد و فاو حضور داشته است. رضا ایرانمنش در سن ۱۸ سالگی در سال ۱۳۶۴ به دلیل استشمام گاز خردل شیمیایی شد.

بیوگرافی رضا ایرانمنش 7

اولین فیلم سینمایی

رضا ایرانمنش در سن ۲۶ سالگی و در سال ۱۳۷۲ با فیلم سینمایی «سجاده آتش» که روایتی از عملیات عملیات کربلای ۵ جنگ ایران و عراق بود بازیگری را آغاز کرد.

او توانست برای بازی در این فیلم نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره فیلم فجر سال ۷۲ شود.

سجاده آتش محصول ۱۳۷۲ است که به کارگردانی احمد مرادپور ساخته شده‌است. فیلم به عملیات کربلای ۵ در جنگ ایران و عراق می‌پردازد.

رضا ایران‌منش، علی بوریان، حبیب‌الله حداد، عطاءاله سلمانیان، سیدجواد هاشمی و … از بازیگران این فیلم سینمایی بودند.

بیوگرافی رضا ایرانمنش 4

اولین سریال

اولین کار تلویزیونی رضا ایرانمنش در سال ۱۳۷۷ با سریال «مردان آنجلس» رقم خورد.

مردان آنجلس یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی فرج الله سلحشور، روایتگر داستان تاریخی اصحاب کهف می‌باشد.

علاوه بر رضا ایرانمنش بازیگرانی چون مهتاب کرامتی، جهانبخش سلطانی، حسین یاری، اردلان شجاع‌کاوه و رضا توکلی در این سریال حضور داشتند.

بیوگرافی رضا ایرانمنش 1
رضا ایرانمنش و پسرش

ازدواج و فرزندان

رضا ایرانمنش در سن ۱۹ سالگی و در سال ۱۳۶۵ درست یک سال پس از شیمیایی شدن ازدواج کرد که حاصل ازدواج او یک دختر به نام غزل و یک پسر به نام علی می‌باشد.

رضا ایرانمنش دی ماه ۱۴۰۰ در مراسم بزرگداشت رضا فیاضی و عنایت بخشی با همسر جدید و جوان خود در مراسم حاضر شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

بیوگرافی رضا ایرانمنش 5
رضا ایرانمنش و همسرش

کما، مرگ و بازگشت

رضا ایرانمنش می‌گوید:

من تقریباً ۱۷ بار به کما رفته‌ام، یک بار هم مرگ مغزی شدم شاید باورتان نشود اما من ۴ ساعت کاملاً مرده بودم مرا به سردخانه بردند و بعد از ۴ ساعت دوباره برگشتم.

فضای خیلی خوبی بود نمی‌دانم برزخ بود واقعاً!

اینقدر حس خوب و قشنگی داشتم که انگار روی ابرها بودم . فیلم‌هایی که بچه‌ها از زمان برگشت من به حالت احیا در آی سی یو گرفتن من با اصرار گریه می‌کردم که در آن فضا بمانم. اگر زمانی را بخواهم انتخاب کنم دوست دارم به همان لحظات برگردم.

مدت بسیاری است که بیکارم. در دو سال اخیر پیشنهادهایی داشتم که قابل کار کردن نبود. وی ادامه داد:تنها راه امرار معاش من از طریق بازیگری است؛ هیچ کار دیگری بلد نیستم. البته ناشکری نمی کنم چون خداوند است که روزی را فراهم می کند.

بیوگرافی رضا ایرانمنش 3

رضا ایرانمنش هم دوره اصغر فرهادی

من و اصغر فرهادی، سعید آقا خانی، حمید فرخ نژاد همگی در دانشگاه تهران هم کلاس بودیم. زمانی که اصغر شروع به کار کرد، از بچه های دانشگاه دعوت به همکاری نمود.

فیلم شناسی رضا ایرانمنش

رضا ایرانمنش در تلویزیون

موج و صخره (1390)

ستایش (1389)

وفا (1385)

توپ گرد (1381)

خبرنگار خارجی (1377)

پرونده های مجهول (1380 )

مردان آنجلس(1377)

فیلم های سینمایی رضا ایرانمنش

تلفن (1378)

ترور (1376)

کمین (1375)

دکل (1374)

آخرین شناسایی (1372)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا